Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


12.7.2013  Polské kuřecí objevené na Pardubicku překročilo limit pro antibiotika trojnásobně (Novinky.cz)


Zdroj: Novinky.cz | 12. 7. 2013 | 17:03 | Ekonomika
Typ: článek
Autor: pit, Novinky, ČTK
Anotace:

Článek vychází z tiskové zprávy SVS a zmiňuje nález jedné zásilky kuřecích křídel původem z Polska s obsahem nadlimitní koncentrace antibiotika doxycyklinu v rámci mimořádné kontrolní akce. Oddělení chemie SVÚ Jihlava provádělo vyšetření tohoto vzorku.

Text:

Kuřecí maso z Polska, na které ve čtvrtek upozornila Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nálezem přesně nezjištěné antimikrobiální látky, obsahovalo trojnásobně vyšší než povolené množství antibiotika doxycyklinu. Uvedl to mluvčí SVS Josef Duben.

Jak Duben vysvětlil, tento lék se používá v chovech drůbeže k léčení onemocnění dýchacího ústrojí. Vyšetření a následnou analýzu provedli ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě.

Nadlimitní množství doxycyklinu bylo zjištěno v Pardubickém kraji v zásilce 1200 kilogramů mražených stehenních řízků polské firmy. [celá zpráva]

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) byly kuřecí stehenní řízky s nadlimitním množstvím antibiotik prodávány v pardubické prodejně JIP východočeská, a.s. Firmě zboží dodával podnikatel Pavel Vodička z Jaroměře, pochází od polského výrobce ALMA Sp. z o.o.

Nadlimitní množství léku bylo podle mluvčího SVS zjištěno ve třech z šesti odebraných vzorků. SZPI překročení limitu zjistila u dvou ze šesti podvzorků. „S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení sankce,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Zatím jediný pozitivní výsledek 

„Je to zatím jediný pozitivní výsledek v rámci mimořádné kontrolní akce zaměřené na drůbeží maso a výrobky, kdy bylo odebráno přes 100 vzorků ze zásilek z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Holandska a Brazílie,“ sdělil Duben

Pokud se zjistí zbytky antibiotik nad hodnotu stanovených maximálních limitů, svědčí to podle Dubna zpravidla o tom, že nebyla ochranná lhůta dodržena a potravina je nepoživatelná a musí se zlikvidovat.

„Jinak by konzumace potravin s nadlimitními zbytky antibiotik přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí a tím by se antibiotická léčba stávala postupem času méně účinnou,“ zakončil mluvčí.

Originál článku si můžete přečíst  zde.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist