Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


08.3.2013  Holubi musí z krajského města pryč, přenášejí nemoce (Jihlavské listy)


Zdroj: Jihlavské listy | 8. 3. 2013
Typ: článek
Autor: Martin Brychta (mab)
Anotace:

Článek o aktuálně probíhajícím odchytu mětských holubů v Jihlavě a o vyšetřování odchycených ptáků na výskyt původců zoonóz [v rámci projektu TAV]. Vedoucí oddělení virologie MVDr. Pavel Barták je citován ohledně nákaz přenášených holuby a možných způsobech přenosu na člověka, včetně možnosti přenosu vzduchem.

Krátká verze článku, nezmiňující vyšetření na původce zoonóz, byla publikována i v online verzi Jihlavských listů ( odkaz).

Text:

JIHLAVA (mab) - V Jihlavě opět probíhá odchyt holubů. Naposledy se v krajském městě chytali tito opeřenci zhruba před dvěma lety.

Krajské město zvolilo cestu, kdy se holubi chytají do zvláštních klecí, které jsou umístěny na střeše obchodního domu Prior. Zdravé kusy si přebírá holubář, nemocné se likvidují v kafilerii.

Podle vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Kataríny Ruschkové je tento způsob jediný možný. „Ve městě se holubi nesmí střílet a nesmí se ani trávit, protože jsou součástí potravního řetězce. Námi zvolený způsob považuji za nejlepší a jediný možný a předpokládám, že takto budeme postupovat i v příštích letech,“ říká Ruschková.

Odchyt byl zahájen na konci ledna, a zatím se podařilo lapit asi 75 holubů. „Předpokládám, že do konce dubna se nám podaří odchytnout 150 až 200 kusů, to budeme považovat za množství, které jsme chtěli,“ dodává Ruschková.

Kolik holubů celkem ve městě žije, prý podle ní nejde spočítat. Množství se odhaduje asi na čtyři stovky. Holubi totiž nepoletují jenom na náměstí, hnízdiště často mají v opuštěných budovách kolem centra, jakou je například bývalá továrna Alfatexu pod Brněnským mostem.

U odchycených kusů se v Jihlavě také zjišťuje, zda nejsou nakaženy nebezpečnými nemocemi. Na vyšetřeních se v rámci společného projektu podílí Státní veterinární ústav v Jihlavě spolu s veterinárními univerzitami v Brně a ve Vídni.

„Holubi mohou přenášet řadu bakteriálních i virových nemocí. K nejzávažnějším patří chlamydióza, dále se přenáší například salmonelóza a další závažné choroby,“ varuje Pavel Barták ze Státního veterinárního ústavu v Jihlavě.

Podle Bartáka dochází k nákaze nejčastěji přímým kontaktem s holubem či jeho trusem, ale také vzduchem. Tím se člověk může nakazit tak, že vdechne infekční aerosol vytvořený ve chvíli, kdy hejno ptáků vzlétne a zvíří prach. V něm se mohou nacházet kapénky s infekčními chorobami.

V tomto směru je velmi nebezpečné krmení holubů na náměstí. „Lidé si neuvědomují, že i když na zvířata bezprostředně nesahají, můžou onemocnět,“ upozorňuje Barták.

Otevřít v původním rozlišení do nového okna [pdf, 524 kB].  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist