Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


07.3.2013  Holubi v Jihlavě přenášejí infekci, zjistilo se při jejich odchytu (iDNES.cz)


Zdroj: iDNES.cz | 7. 3. 2013 | 06:57 | Jihlava a Vysočina
Typ: článek
Autor: ČTK, Martin Vokáč
Anotace:

Článek o právě prováděném odchytu přemnožených městských holubů v Jihlavě. Zmiňuje odběr stěrů z odchycených holubů a jejich testování v našem ústavu na přítomnost původců onemocnění přenosných na člověka [v rámci projektu TAV], s tím, že u dvou vzorků již byla zjištena infekce způsobující lidem průjmová onemocnění. Cituje vedoucího oddělení virologie MVDr. Pavla Bartáka ohledně největší rizikovosti městských holubů z hlediska přenosu onemocnění z ptáků na člověka, přičemž těchto onemocnění je celá řada, jak virových, tak bakteriálních, a mezi nejzávažnější patří chlamydióza a salmonelóza. Dále je dr. Barták citován v souvislosti s možností nakažení lidí vdechnutím prachu z peří ptáků při jejich krmení.

Text:

Jihlava se snaží snižovat počty holubů v centru města. Od počátku roku už holubář odchytil do klecí na střeše obchodního centra na náměstí 75 ptáků. Vůbec poprvé je město nechalo testovat. Nejméně dva z odchycených holubů přenášeli infekci, která lidem působí průjmová onemocnění.

Do konce dubna by mělo být odchyceno 150 až 200 holubů. Jejich populace by tak měla klesnout asi na polovinu. U odchycených holubů odborníci tentokrát odebírají stěry, aby zjistili, zda tito ptáci nejsou přenašeči nemocí.

Testování odchycených holubů se stalo součástí loni zahájeného česko-rakouského projektu, v němž veterinární instituce zjišťují možnosti přenosu chorob z volně žijících ptáků na člověka.

"Toto zahrnuje i městské holuby, kteří vykazují největší rizikovost," uvedl Pavel Barták ze Státního veterinárního ústavu Jihlava. Doplnil, že holubi mohou přenášet řadu virových i bakteriálních nemocí. Mezi nejzávažnější patří chlamydióza a salmonelóza.

U dvou vzorků v Jihlavě už byla zachycena infekce způsobující lidem průjmové onemocnění. Na člověka se choroby mohou přenést i prachem vířeným holuby při jejich krmení.

"Lidé si neuvědomují, že i když na zvířata nesahají, že k té infekci může velmi snadno dojít," řekl Barták.

Jihlava odchytává holuby po dvou letech. Na znečišťování střech a okenních parapetů trusem si stěžovali majitelé domů. Holubi se rozmnožují hlavně v opuštěných budovách poblíž náměstí. "Kterých je tady bohužel dost, takže určitě budeme muset regulaci dělat i příští roky," řekla Katarína Ruschková z městského odboru životního prostředí. Odchycené zdravé holuby si rozebírají holubáři k chovu, nemocní jsou usmrceni.

Odchyt je podle Ruschkové jediným možným způsobem ve městě. Střílení a trávení je totiž zakázáno. "Nesmí se ani používat prostředky na snížení plodnosti, protože holubi jsou součástí potravního řetězce a pak by se to dostalo dál, většinou k dravcům," doplnila.

Po minulém odchytu zůstalo v Jihlavě zhruba 200 holubů. K podobnému počtu se chce radnice dostat i v tomto roce.

Originál článku si můžete přečíst zde.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist