Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


06.3.2013  Jihlava začala s odchytem holubů. Přemnožili se. (jihlava.cz)


Zdroj: jihlava.cz | 6. 3. 2013 | Tiskové zprávy
Typ: tisková zpráva
Autor: Radek Tulis
Anotace:

Tisková zpráva o právě prováděném odchytu přemnožených městských holubů v Jihlavě. Zmiňuje sledování zdravotního stavu odchycených holubů naším ústavem [v rámci projektu TAV; chybně však uvádí, že se jedná o ústav v Brně]. V té souvislosti cituje vedoucího oddělení virologie MVDr. Pavla Bartáka ohledně provádění odběru vzorků z odchycených ptáků a sledování [vyšetření], zda nejsou nositeli původců onemocnění přenosných na člověka.

Text:

Jihlava redukuje přemnožené holuby v centru města. Děje se tak na podnět veřejnosti a majitelů nemovitostí. Lidé mají obavy z přenosu chorob, majitelé budov si stěžují na znečištěné střechy, římsy a parapety. Odhad aktuálního počtu holubů ve městě je asi 400 kusů, cílem je počet zredukovat až o dvě třetiny. Od ledna se podařilo odchytit 77 holubů.

Na střeše obchodního domu v centru města jsou tři odchytové klece s návnadou. Zdravotní stav odchycených ptáků posuzuje odborník, zdravé kusy jdou do chovu, nemocní nebo zranění holubi jsou utraceni a nakládá se s nimi jako s biologickým odpadem. Redukce počtu holubů tímto způsobem se v Jihlavě praktikuje od roku 2007, akce se opakuje obvykle po dvou letech, v případě většího přemnožení i po roce.

Novinkou je sledování zdravotního stavu ptáků pracovníky Státního veterinárního ústavu v Brně. „Provádíme odběry z očních spojivek, zobáku a kloaky. Sledujeme, zda holubi nemají choroby přenosné na člověka,“ uvedl Pavel Barták z veterinárního ústavu.

Krmení může holubům více ublížit než pomoci

Lidé chodí holuby krmit, v některý případech jde o extrémy, kdy přinášejí na náměstí tašky plné zrní. Přílišný blahobyt ale ptákům více ubližuje než pomáhá. „Nemocný holub, který by za normálních okolností uhynul, s nadstandardním množstvím potravy přežije a svoje choroby šíří mezi další jedince,“ vysvětluje Katarína Ruschková situaci, kdy veřejnost může v dobré víře ptákům více uškodit než pomoci.

Jihlava vybrala k redukci počtu holubů odchyt do klecí, jeví se jako nejšetrnější. „Zamítnuli jsme hormonální redukci rozmnožování nebo trávení holubů, kteří jsou součástí potravinového řetězce. Použité hormonální nebo jedovaté látky by působily i na zvířata, která by holuby pozřela,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. V centru města je vyloučeno ptáky střílet, jako nevhodné se jeví i využití dravců, kteří by tak početné hejno „nezvládli“, navíc není jisté, zda se dravec dříve nebo později nevydá za potravou mimo město.

Originál článku si můžete přečíst zde.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist