Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


05.3.2013  Jihlava snižuje počet holubů, pomůžou také výzkumu (Novinky.cz)


Zdroj: Novinky.cz | 5. 3. 2013 | 18:13 | Domácí
Typ: článek
Autor: pch, Právo
Anotace:

Článek o právě prováděném odchytu přemnožených městských holubů v Jihlavě. Zmiňuje odběr vzorků z odchycených holubů k vyšetření na některé původce onemocnění přenosných na člověka [v rámci projektu TAV]. Cituje vedoucího odddělení virologie MVDr. Pavla Bartáka ohledně možnosti přenosu některých nákaz na člověka aerogenní cestou (například zvířeným prachem) bez nutnosti přímého kontaktu s nakaženým ptákem.

Text:

Město Jihlava opět redukuje počet holubů. Zdejší systematickou činnost tentokrát využili i veterinární experti, kteří se zabývají výzkumem přenosu chorob z ptačí populace na člověka.

Po dvouleté pauze se na konci ledna objevily na střeše jihlavského Prioru odchytové klece. Jde o drátěné pasti na způsob sklopců, v nichž mají hladoví ptáci nasypáno lákavé krmení: dovnitř si cestu najdou snadno, ven se už ale sami nedostanou.

„Klece kontroluje správce objektu, a když jsou holubi uvnitř, volá specialistu holubáře. Ten ptáky prohlédne, nemocné kusy usmrtí a postoupí kafilérii, zdravé si odnese do chovu,“ popsala postup vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

V Jihlavě jde o dlouholetou tradici, která se v pravidelných dvou až tříletých pauzách opakuje. Výsledkem je udržení holubí populace na zhruba 150 kusech, které dotvářejí kolorit města, ale ještě nepředstavují problém.

Střílet ani trávit holuby nelze

„S touto praxí jsme kdysi začali kvůli stížnostem občanů, kteří měli strach z přenosu chorob, a také kvůli steskům majitelů nemovitostí. Rozhodli jsme se pro nejhumánnější způsob: střílet se v intravilánu města nesmí, trávit s ohledem na potravní řetězec také ne – přičemž tato metoda pro nás nebyla ani přijatelná,“ naznačil mluvčí magistrátu Radek Tulis, že ke zvolení jihlavského způsobu se dospělo vylučovací metodou.

Letošní jihlavský odchyt se stal součástí společného projektu vídeňské a brněnské veterinární univerzity a jihlavského Státního veterinárního ústavu (SVÚ). Zvolený postup totiž umožňuje odběr vzorků pro zjišťování informací o přítomnosti původců chorob, přenášených z volně žijících ptáků na člověka. A holubi jsou v tomto ohledu velmi rizikoví, právě pro jejich život v sousedství lidí.

„Lidé si často neuvědomují, že k nákaze není potřeba se holuba dotknout. K přenosu stačí aerogenní cesta – tedy vdechnutí infekčního aerosolu například v okamžiku, kdy hejno krmených ptáků vzlétne a zvíří prach,“ upozornil Pavel Barták, zástupce ředitele jihlavského SVÚ.

Za první měsíc se v odchytových klecích v Jihlavě podařilo izolovat 75 holubů. Do konce dubna by Jihlavští rádi zredukovali současné městské hejno, čítající asi 400 kusů, na snesitelných 150.

Originál článku si můžete přečíst zde.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist