Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


26.2.2013  Na přemnožené holuby číhají na střeše jihlavského Prioru klece (iDNES.cz)


Zdroj: iDNES.cz | 26. 2. 2013 | 19:20 | Jihlava a Vysočina
Typ: článek
Autor: Beata Dvořáková
Anotace:

Článek o právě prováděném odchytu přemnožených městských holubů v Jihlavě. Zmiňuje odběry stěrů z odchycených holubů k vyšetření na některé původce onemocnění přenosných na člověka [v rámci projektu TAV].

Text:

Nad Jihlavou podle odborníků poletuje na čtyři sta holubů. Obtěžují lidi a poškozují budovy i auta. Magistrát proto přistoupil k odchytu. V nalíčených klecích na střeše jihlavského Prioru skončilo několik desítek ptáků.

Holubi se zdržují především na centrálním Masarykově náměstí. Podle jihlavské radnice sice ještě nejsou přemnoženi, nicméně je jich už tolik, že způsobují problémy.

Odbor životního prostředí magistrátu se proto rozhodl letos znovu přistoupit k odchytu holubů. "Odchytové klece jsou umístěny na střeše Prioru přibližně od půlky ledna. Odchyt bude probíhat přibližně do konce dubna, pak vyhodnotíme, jak dopadl, a bude-li to potřeba, budeme realizovat další opatření," řekla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Za tu dobu, co klece na Prioru stojí, se do nich chytlo asi padesát ptáků.

"Ti jsou prozatím umístěni ve voliérách. Část jich bude předána zájemcům, část bude využita jako krmení dravcům," řekl holubář Karel Koudelka, který odchyt holubů pro Jihlavu zajišťuje.

Odchycení ptáci poslouží i k výzkumu

Nově letos Jihlava začala spolupracovat se Státním veterinárním ústavem v Jihlavě a Brně . Pracují totiž na projektu, který se zabývá přenosem nemocí z volně žijících ptáků ve městě na lidi.

"Z odchycených kusů jsou odebrány stěry z očních spojivek, krku a kloaky a použity k následnému rozboru v laboratořích za účelem možného přenosu některých vybraných nemocí na člověka," přiblížil holubář Karel Koudelka, který ví například i to, kde všude v Jihlavě se holubi zdržují.

Státní veterinární ústav dokonce nabídl možnost likvidace odchycených holubů zplynováním a uložením v kafilerii. "Tu možnost jsem zatím nevyužil," řekl Koudelka.

Holubi se z klecí na střeše Prioru vybírají takřka denně. "Podle toho, kdy mi podá zprávu pracovník údržby Prioru, který chodí klece kontrolovat," doplnil holubář.

Pokud bude počet odchycených ptáků dostatečný, bude jihlavská radnice další odchyt řešit až v další zimní sezoně.

Krmení holubů je na škodu

"Tím budeme udržovat populaci holubů na úrovni, která bude přispívat ke koloritu města, ale přitom není na obtíž," informovala vedoucí odboru životního prostředí.

Ta si posteskla nad tím, že ke zvyšování počtu holubů ve městě a tím pádem k ničení budov a aut často přispívají samotní Jihlavané.

"Velice by nám pomohlo, kdyby lidé nekrmili holuby na náměstí. Nemusí mít strach, že holuby zlikvidujeme - to není naším cílem, ale regulace počtu je nutná," uzavřela Ruschková.

Originál článku si můžete přečíst  zde.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist