Publicita -> Mediální zmínky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


27.3.2018  Na Jihlavsku řádí psinka! Psy očkujte nebo nepouštějte ven


Zdroj: tv.nova.cz | 27. 3. 2018
Typ: reportáž, článek
Autor: kik, David Pik
Anotace:

Na Jihlavsku se objevilo ohnisko psinky, tedy nebezpečné nakažlivé nemoci zvířat, kterou roznášejí lišky. Ohroženi jsou hlavně psi a nákaza pro ně většinou končí smrtí. Odborníci varují majitele psů v okolí Jihlavy, aby je nechali očkovat, nebo raději vůbec nepouštěli ven.

Text:

Na Jihlavsku se objevilo ohnisko psinky, tedy nebezpečné nakažlivé nemoci zvířat, kterou roznášejí lišky. Ohroženi jsou hlavně psi a nákaza pro ně většinou končí smrtí. Odborníci varují majitele psů v okolí Jihlavy, aby je nechali očkovat, nebo raději vůbec nepouštěli ven

Už nejméně 5 uhynulých lišek nakažených psinkou našli myslivci v lesích v okolí Jihlavy. Ohroženi touto vysoce nebezpečnou nemocí jsou hlavně psi. Stačí, aby uhynulou lišku nebo její trus očichali a nemoc pak napadá jejich plíce, střeva nebo nervovou soustavu. Počáteční příznaky nákazy jsou kašel a rýma.

"V pozdějším stádiu jsou příznaky křeče, následované úhynem zvířete," uvedl František Kostka z vetrinárního ústavu v Jihlavě.

Odborníci proto varují majitelé psů v Rančířově na Jihlavsku a jeho okolí. Právě tam je ohnisko nemoci. Někteří obyvatelé své psy ven už raději nepouští. Jedinou pomocí je podle odborníků prevence, tedy vakcinace.

Nakažené lišky by se mohly pohybovat až ve zhruba 15ti kilometrovém okruhu okolo Rančířova. Pozor by si tak měli dávat pejskaři i v Jihlavě.

Podle odborníků by se měli mít na pozoru majitelé psů , ale i třeba fretek a dalších kožešinových zvířat nejméně 2 až 3 měsíce. Tak dlouho by si nemoc mohly lišky na Jihlavsku mezi sebou předávat.

Reportáž můžete shlédnout zde na webu TV Nova.  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist