Informace -> Novinky

NOVINKY NA E-MAIL

Jméno:

E-mail:

Organizace:


Rok: 

V letošním prvním čísle časopisu Veterinární klinika vyšel článek dr. Lucie Pokludové z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) „Doporučení pro odběr vzorků pro mikrobiologické vyšetření, interpretace výsledků stanovení citlivosti bakterií k antibiotikům pro praxi malých zvířat“. Spoluautory článku jsou dr. Jiří Bureš a dr. Hana Prátová z ÚSKVBL, dr. Kateřina Nedbalcová z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. (VÚVeL), a dr. Ivana Kucharovičová, vedoucí našeho oddělení bakteriologie a referenční laboratoře Antibiotické centrum pro veterinární klinickou praxi.

Článek je určen především veterinárním lékařům provozujícím praxi malých zvířat. Přináší informace, které mohou pomoci při rozhodování, kdy a jak správně odebrat vzorky na bakteriologické vyšetření včetně vyšetření citlivosti k antibiotikům. Stručně jsou nastíněna i vybraná doporučení pro odběr klinických vzorků pro průkaz kvasinek a mikromycet. V textu je také ve stručnosti popsán průběh vyšetření a jeho limity a rovněž i určitý návod pro interpretaci laboratorních výsledků.

Jedním ze záměrů článku bylo rovněž zdůraznit, že laboratorní data mohou výrazně podpořit rozhodování veterinárního lékaře při léčbě antimikrobikem vhodně zvoleným s přihlédnutím k výsledkům testování citlivosti.

Validní odběr správných vzorků a laboratorní výsledky o zjištěné účinnosti konkrétních antimikrobik in vitro mohou přispět k úspěšnosti konkrétní léčby i minimalizaci vzniku a rozvoje rezistence.

Další podrobnosti o článku se dozvíte zde.

 


obrazek1894obrazek1894obrazek1894obrazek1894

  Státní veterinární ústav Jihlava
Rantířovská 93/20
Horní Kosov
58601 Jihlava
Česká republika

Tel.: +420 567 143 111
Fax: +420 567 310 592
E-mail: info@svujihlava.cz
Dat. schránka: wwkdthw
pobočka České Budějovice
Dolní 2102/2
České Budějovice 3
37004 České Budějovice
Česká republika

Tel.: +420 387 001 570
E-mail: info-cb@svujihlava.cz
  Nahoru Tisk Mapa stránek


© 2003 – 2020 Státní veterinární ústav Jihlava
TOPlist