Co jste možná nevěděli o klíšťatech
Ke stažení Ke stažení Kde nás najdete Kde nás najdete Kontakty Kontakty Nabídka a ceny vyšetření Nabídka a ceny vyšetření

Co jste možná nevěděli o klíšťatech

10.03.2021

Co jste možná nevěděli o klíšťatech 

Venku pomalu začíná odtávat sníh a rašit první sněženky. Blíží se období jara.Toto období je ovšem zajímavé i z epidemiologického hlediska. Kromě sněženek se postupně začínají objevovat i první klíšťata.
 
O klíšťatech již bylo napsáno mnoho. Když se řekne klíště, každý si představí černo červeného parazita, který lidem a zvířatům saje krev a může přenášet nebezpečnou klíšťovou encefalitidu a boreliózu. Ale to není všechno!

Věděli jste například, že:

enlighteneddoposud bylo identifikováno přibližně 900 druhů klíšťat 

enlightenedsliny klíšťat mají specifické vlastnosti:
  • ovlivňují srážení krve v místě přisátí
  • potlačují bolest a lokální imunitní odpověď hostitele
  • mohou vyvolat alergické reakce u citlivých jedinců
  • neurotoxiny přítomné ve slinách mohou způsobit klíšťovou paralýzu
enlightened v důsledku špatné techniky odstranění začne klíště produkovat větší množství slin. Zvýšené slinění a regurgitace klíštěte v místě přisátí zvyšuje riziko nákazy
 
enlightenedpokud se vám nepodaří odstranit celé přisáté klíštěte, může se v místě, kde zůstane část klíštěte, vytvořit granulom
 
enlightenedklíšťata přenáší celou škálu infekčních onemocnění od bakterií (např. Anaplasma phagocytophilum, Francisella tularensis, Rikettsia rickettsii, Coxiella burneti, Borrelia burgdorferi), přes viry (virus krymsko-konžské krvácivé horečky, virus klíšťové encefalitidy), až po parazity (Babesia, Theileria)
 
Přestože bylo popsáno velké množství druhů klíšťat, ve střední Evropě je jedním z nedůležitějších zástupců klíště obecné (Ixodes ricinus).  Rozšíření tohoto klíštěte v Evropě k září roku 2020 znázorňuje mapa 1. Od počátku 20. století se přirozená stanoviště klíšťat rodu Ixodes postupně zvětšují. Každoročně se také zvyšuje počet hlášených případů klíšťové encefalitidy u lidí, jak je patrné z grafu 1.

 
Mapa 1: Přehled výskytu klíštěte Ixodes ricinus v Evropě

Graf 1: Počet případů klíšťové encefalitidy u lidí v ČR v letech 2011 – 2020 

 

Pokud jste objevili na sobě nebo na svém domácím mazlíčkovi klíště a máte obavu, že by mohlo být infekční, můžete ho nechat vyšetřit v naší laboratoři. Poskytujeme laboratorní diagnostiku vybraných původců onemocnění přenášených klíšťaty, zejména klíšťové encefalitidy, boreliózy, anaplasmózy, ehrlichiózy a dalších. Více informací o možnostech vyšetření klíštěte nebo klinického materiálu od zvířat naleznete ZDE.